•  

    0312 355 76 76

  •  

    info@ivginmantolama.com

Su Isı Ve Ses Yalıtımı Neden Gereklidir

Su Isı Ve Ses Yalıtımı Neden Gereklidir

Bir su yalıtımının amacı bir evin içindeki gürültünün yayılmasını önlemektir. İyi yalıtım gürültü ile ilgili yorgunluğu ve stresi önler ve gece gündüz konfor seviyesini artırır. 2 tür gürültü tipi vardır: Havadan gelen gürültü ve darbe gürültüsüdür.

Havadaki sesler duvarlardan ve açıklıklardan oldukça yayılır, zemin ve tavanlardan gelen darbe sesleri, gürültü kirliliğinin çoğu ulaşım altyapısından kaynaklanır ve bunun için de su ısı ve ses yalıtımı yapılmalıdır. Bu nedenle binalar, bu tür gürültüye maruz kaldıklarını zaman 1 ile 5 arası bir ölçekte sınıflandırılırlar.

Yeni Binaların Yapımında Ses Yalıtımı Yönetmeliğe Uygun Yapılmalıdır

Yalıtım işine başlamadan önce, gürültünün kaynağını ve seviyesini değerlendirmek önemlidir. . Bir akustik uzmanı tarafından yapılan bir çalışma, en uygun çalışmanın tanımlanmasına ve doğru teknik seçimlerin yapılmasına yardımcı olabilir. Yeni binalarda ses yalıtımı, yönetmeliklerin gerektirdiği seviyelere uygun olmalıdır. Gürültü ölçüm hesaplamaları karmaşıktır, çünkü desibel doğrusal değildir. 3 dB'lik bir azalma ses seviyesini 2'ye böler. Gürültüyü 10 dB azaltmayı başarırsanız, kulağınız 3 kat daha az gürültü duyar.

1- Duvarların ve bölmelerin yalıtımı ile ilgili olarak birkaç seçenek mümkündür:

-Metal çerçeve ve alçıpan yalıtım
-Hazır sandviç paneller
-Duvar perdeler

2- Bir zemini akustik olarak izole etmek için kullanmak mümkündür:

Kalın kaplama
Duvarlardan ayrılmış yüzen bir levha
Asma tavan

Pencere yalıtımı çok önemli bir noktadır. Doğrama mükemmel bir ses geçirmezlik malzemesi olmalıdır. Çift cam asimetrik ya da performansı güçlendirilmiş yalıtım; ses yalıtımını çok iyi seviyelere taşıyacaktır.

Ses yalıtımı için en çok kullanılan malzemeler:
cam yünü : daha düşük kalınlıkta mükemmel ses emme özelliğine sahiptir
taş yünü: darbe gürültüsü için çok etkilidir.
poliüretan kompozit köpük: çok hafif, çok iyi bir yalıtım seviyesi sunar.

Yalıtımın ağırlığını hafifletmek için, kütle-yay-kütle prensibi sıklıkla kullanılır. Bu, iki katı duvar arasına esnek bir yalıtım tabakası yerleştirmeyi içerir. Ayrıca birkaç alüminyum folyo ve köpük tabakasından oluşan ince izolatörler de buna katkı sağlar.

İYİ VE KÖTÜ ISI YALITIMININ FARKINA VARILMALI

Bir evin enerji performansını iyileştirmeye yönelik küresel bir yaklaşımın bir parçası olarak ısı yalıtımı öngörülebilir . Tüm bu parçaların dışında, etkilenen yere yalıtılmış bir çatı ve yalıtılmış bir duvar kaplama malzemesi kullanmak da etkili olacaktır. İnşaatta tadilatta olduğu gibi birçok teknik çözüm mevcuttur. Tasarruf ve konfor açısından fayda hemen gerçekleşir. İyi yalıtılmış bir evin değeri artar ve daha kolay satılır.

Kötü yalıtıma sahip bir evin gerçek olduğunu termik problem ise önce çatıda başlar. Çünkü ısı ve su yalıtımlarının kötü olması durumunda kayıpların yüzde otuzu çatıda, yüzde yirmisi duvarlarda ve yüzde on beşi ise pencerelerde olur.

Kışın ısıtma kaybı yaratan bölgeler, yazın dışarıyı ısıtan bölgelerdir. Bu nedenle, enerji tüketimi veya konforu açısından iyi yalıtımın tüm yıl boyunca olumlu etkileri vardır. Çoğu yalıtım malzemesi aynı zamanda daha su ısı ve ses yalıtımı da sağlar, bu da aşırı dış gürültüye maruz kalınması halinde malzemenin uygulanmasını önemli kılar.

Su Yalıtımı Neden Gereklidir?
Her çatıda olduğu gibi, su ısı ve ses yalıtımı gereklilik arz eder. Suyun durgunlaşmasından kaçınmak, tahliyesini desteklemek ve malzemelerde zarar vermesine karşı mücadele etmek de gereklidir. Aksi takdirde, su eve girer ve maddi zarara neden olur:

Örneğin: küfler, mantarlar, nemli ve hatta ıslak duvarlara neden olur. Duvarlarda ve tavanlarda lekeler oluşur. Rutubet veya duvar kağıdı soyulmasına neden olur ve ne yazık ki ev içinde kötü kokunun oluşmasını destekler.

Bitümlü su yalıtımı; sıcak hava ile kaynayacak levhalar ile oluşur. Mekanik olarak yapışırlar veya kendinden yapışkanlıdırlar. Bazı ürünler ısı birikimini sınırlamak için yüksek bir güneş yansıtma özelliğine sahiptir.

Sıvı sızdırmazlık sistemi; reçineler, kaynaklı eklemlerin bitümlü ürünlerdeki gibi muamele edilmesinden kaçınarak; eşit kalınlıkta üretilmesini mümkün kılar. Genellikle bir bağlayıcı primer ile ilişkilidir. Tek başlarına kullanılırlar, ancak hassas alanları, karmaşık yapıları veya erişimi zor olanları daha iyi iyileştirebilmek için diğer sızdırmazlık türlerini de tamamlayabilirler.